Korutany (Kärnten)

Kam v zimě?

Bad Kleinkichheim

Alpské městeško Bad Kleinkichheim jsou lázně spojené s lyžařským střediskem ležící asi 50 km od dálnice přes Taury (Salzburg, Villach) v krásném údolí Národního parku Nockberge (1900-2400 m n.m) ve výši 1100 m n.m. Areál je výšce 1100-2055 m (10 km modré sjezdovky, 90 km červené a 10 km černé, 4 kabinové lanovky, 6 sedačkových a 18 vleků, snowboard park, 58 km upravených běžkařských tras, 40 km upravených zimních cest).

Od roku 2005 je v provozu nová sjezdovka "Franz Klammer Abfahrt" (4,2 km, výškový rozdíl 920 m), kde se koná závod Světového poháru. V 90% areálu je umělé zasněžování.  Na hřebenech pohoří Nockberge vás čeká nádherná alpská příroda s výhledy na pohoří Karawanken, Villacher Alpen (hranice se Slovinskem a Itálií), skupinu Reißeck a za dobrého počasí i na Grossglokner.

V městečku vyvěrá minerální pramen (36°C) obsahující 1000 mg minerálů/l (vápník, hořčík a stopy radonu). Pramen (Jungbrunnen) je již od římských dob využíván k léčebným účelům (pohybové poruchy, revmatismus, migrény, dýchací potíže, poruchy imunity). Pramen je využíván v lázních Kathreinbad a Römerbad, které jsou přímo v městečku. Lázně Therme St.Kathrein (otevřeny celoročně) mají plavecký bazén (34°C) s masážními tryskami, prostory s vodními proudy (Erlebnisbad), bazénky s vodními tryskami pro masáže (32°C) a 2 venkovní plavecké bazény (28-24°C), které jsou dostupné plaváním z vnitřního bazénu. Uvnitř lázní jsou příjemné odpočívací prostory s lehátky a výhledem na městečko a pohoří Nockberge, kde můžete strávit třeba i celý den, i když venku prší či je chladno.

Lázně jsou ideální pro rodiny s dětmi, které najdou spoustu možností se vydovádět v mělkých bazénech s teplou minerální vodou. Termální lázně Sauna Römerbad byly zcela nově zrekonstruovány.

Bad Kleinkirchheim - pohled z Kaiserburgu

Mölltálský ledovec

Mölltálský ledovec je lyžařská oblast třítisícových velikánů nad městečky Obervellach a Flattach a je pohodlně dosažitelná prakticky od domovních dveří. Busem se dostaneme po krátkém stoupání nad městečko Flattach, kde začíná  ve výšce 1000 m n.m. nejdelší podzemní lanová dráha na světě v délce 4,7 km. Tato moderní dráha (z roku 1997) vás za 8 min vynese rychlostí 12 m/sec do výšky 2200 m n.m. Další lanovkou se dostáváme do výšky 2800 m n.m. do Eissee, kde je centrum ledovcového lyžování - „Erlebnis 3000“ (40 km skvěle upravených sjezdovek, 6 místná kabinová lanovka, 2 sedačkové lanovky a 3 vleky, areál pro snowboarding). Nejvyšší sedačková lanovka končí těsně pod vrcholkem Scharecku ve výši 3120 m n.m.

Z ledovcového areálu je nádherný výhled do oblasti Grossglokneru, Ankogelu, Reissecku a oblasti Lienzer Dolomiten. Pro ledovec platí společná permanentka s dalšími středisky v Korutanech a východním Tyrolsku.

Mölltálský ledovec

Ankogel

Nedaleko od městečka Flattach je další lyžařské středisko dosažitelné busem, která se nachízí nad městečkem Mallnitz pod vrcholkem majestátního Ankogelu (3248 m n.m.). V této oblasti je možné lyžování do výšky 2636 m n.m., kam se dostanete moderní lanovkou (postavená 1995) ve dvou sekcích. Na tuto lanovku navazují ve vysokohorském terénu 2 vleky a k dispozici je celkem 31 km sjezdovek. Tato oblast je považována za oblast s největší sněhovou jistotou v Korutanech. V oblasti Mölltalského ledovce a Ankogelu se lyžuje prakticky od října do května. Permanentka platí pro celou řadu dalších středisek (včetně skibusu).

Gerlitzen

Gerlitzen Gerlitzen je aplská oblast na jihu Korutan nad jezerem Ossiacher See. Nejvyšší horou oblasti je Gerlitzen Alpe, „kopec“ homolovitého svahu s výškou 1911 m n.m. Od jezera Ossiachser See z údolí je přístupný z Bodensdorfu a Annenheimu. Z vyšších poloh pak z Treffenu a z místa zvaného Klösterle. Velmi pěkný moderní lyžařský areál zaručuje krásné lyžování pod slunečnou oblohou. Na homolovitý vrchol se ze 4 směrů sbíhají 4 sedačkové lanovky. Čekají vás nejen krásné terény pro začátečníky ale i dlouhé sjezdy a skiroute (7,5 km do Klösterle, 9 km do Bodensdorfu, celkově 45 km sjezdovek, 12 lanovek a vleků). Severní sjezdovka do Klösterle je lemována i dlouhou „boulovou“ pistou.

Běžkaři se vyžijí nejen v údolí ale i na tzv. Gerlitzen Panorama Loipe v 1911m. Snowboardery čeká Snowpark a pro všechny je lákadlem řada chat a chalup s tradičním lyžařským občerstvením. Poněkud delší vzdálenost z Prahy je kompenzována „dálnicí skoro pod kopec“, slunečnou oblohou na jihu Korutan a krásnými výhledy na alpská pohoří Karawanky, Julské Alpy, za dobré viditelnosti až na Grossglockner či Italské Dolomity.

Kam v létě?

Možnost využití slevových karet v Korutanech (Korutanská karta aj.)

Co dále navštívit?

Klagenfurt
Hlavní město Korutan na břehu Woerther See – město s historickým jádrem, které výrazně připomíná města na Apeninském poloostrově.
V Europaparku se nalézá tématický park Minimundus s více než 170 miniaturními modely nejslavnějších budov světa.

Umělecké a kulturní zážitky s plavkami v zavazadle

Putování s korutanskou kartou

Potřebujete více informací či doporučení?

Kontakty

Ubytování v Rakousku

Doporučujeme
Mapy

Nahoru