Vídeňské kavárny


Vídeňská kavárna je legendární, světoznámá, velmi oblíbená, mnohokrát popisována. Je to názor na svět, setkání pro všechny. V příjemné, nesrovnatelné atmosféře zde lze vychutnávat běh života. Host kavárny v podunajské metropoli Vídeň může sedět u jedné kávy třeba celý den. Nikdo z personálu ho nebude nervózně obcházet, a co chvíli se ho ptát, dá-li si ještě něco jiného. Ve správné vídeňské kavárně se host ozve sám.  U šálku kávy se nejčastěji čtou noviny, v některých vídeňských kavárnách se k ní hraje kulečník, bridge, taroky i šachy. Také se při kávě diskutuje, medituje a řeší … Káva je pro obyvatele Vídně víc než jen životabudič a kavárna víc než jen typ pohostinství. Snad proto je v hlavním městě Rakouska 1500 kaváren.

Druhy kávy ve Vídni

Fiaker, Maria TheresiaVídeňské kavárny nabízejí na 40 druhů káv. Nejčastěji se pije Vídeňská melange (1/2 káva a 1/2 horkého mléka s bohatou pěnou a kopečkem šlehačky s trochou kakaového prášku navrchu). Oblíbená u domácích je i malá nebo velká černá káva (káva mocca, která se s oblibou servíruje také s konvičkou mléka). Dále pak slabá káva (malá černá káva, která se ředí stejným množství horké vody, ani zde nesmí chybět konvička mléka), Häfferlkaffee (tzv. „ káva naruby“ nebo „mléčná káva“ – 1/3 kávy zalitá 2/3 horkého mléka a pěnou), Einspänner (doslova jednospřežná káva – černá káva nebo mocca, ale vždy ve sklenici a s čepičkou smetany) a Fiakr (espreso servírované s rumem, koňakem nebo griotkou – rádi ho pili kočí fiakrů mezi dvěma jízdami) či další i pro nevídeňany známé kávy – Caffé Macchiato, Cappuccino, Latte Macchiato a Ristoretto. Další kávy jsou místními specialitami jako např. Káva Marie Terezie.

Kavárny nabízejí nejen odlišné kávy, ale i různá prostředí. Zde je přehled těch nejznámějších.

Café Demel

Cukrárna Habsburků aneb dvorská cukrárna a pekárna, tak se říká kavárně stojící na vídeňském Kohlmarktu již od roku 1786. Členové habsburského rodu si ji oblíbili pro Demelovy skvělé dorty. I dnes je tato kavárna vyhledávána především pro dobré dortíky a také pro biedermeierovský čaj (čaj s bílým vínem, rumem a kořením). Místní specialitou je káva Anny Demel – domácí káva s pomerančovým likérem a šlehačkou.

Café Landtmann

Cappuccino, Café Latté MacchiatoProti Vídeňské radnici (Das Wiener Rathaus) se vypíná rohový dům, v němž je známé Café Landtmann (o roku 1873). Zde se u kávy či oběda scházejí zastupitelé města Vídně a politici. Večer se tu po skončení programu v Burgtheatru - národním divadle scházejí diváci, ale i herci. Do této restaurace – kavárny také chodil Sigmund Freud – ten v každou denní či noční dobu i bez návštěvy divadla. U Landtmanna se tradičně ke kávě podává štrůdl. Máte-li štěstí, můžete se stát účastníkem tzv. štrůdlového semináře, kdy je štrůdl vytvořen a upečen přímo před vašima očima. Specialitou v této vídeňské kavárně je Mozartova káva – mocca káva s nugátovým likérem, mandlovým špiritusem a šlehačkou.

Leopold Café

Je součástí Leopoldova muzea stojícího poblíž památníku Marie – Terezie. Přesto se do něj neplatí vstupné. Kavárenský host dostane razítko na ruku a tím se všude prokazuje. Leopold Café se nachází ve 3. patře, je prosklené s výhledem na okolí. Jeho zařízení je stylu 50. let a vrací nás do časů pražského hotelu International. Mladí Vídeňané mají výhodu – tohle neznají. Proč je řeč o mladých? Především vysokoškolákům je totiž Café Landtmann určeno, má otevřeno do 4 hodin ráno.

Café Sacher

Melange, FranziskanerPa návštěvě typické vídeňské opery se musí vypít káva u Sachera. V hotelu, přesněji v kavárně syna průkopníka typického dortu - Sacheru.  Jím byl Franz Sacher, který jako šestnáctiletý letý kuchtík připravil čokoládový dort pro knížete Metternicha. Syn tohoto kuchaře vybudoval v roce 1876 ve Vídni hotel. Café Sacher bylo vždy oficiální kavárnou vlády. Ovšem dříve byl tím vyvoleným jen rod Franze Josefa. Dnešní šlechty se to už netýká, její příslušníci při návštěvě města Vídně popíjejí zásadně v nedalekém Café Schwarzenberg

Kavárna, kde sedával Adolf Loos

Architekt Adolf Loos, jeho žena Lina, herec a esejista Egon Friedell a básník Alfred Polgar měli svůj „domácí“ stůl v Café Central v Herrengasse. Již tenkrát tu hrála ke kávě hudba – decentní klavír. V této kavárně, k níž patří i přilehlá cukrárna, svého času „kafovali“ i T.G.Masaryk nebo Dr. Kramář.

Diglas, Sperl, Dommayer

Vídeň má dlouhou řadu dalších zajímavých kaváren. Zmiňme zde Café Diglas, jehož majitel sponzoruje ve Vídni Kávový ples. Za připomenutí stojí i kavárny považované za nejtradičnější Café Sperl nebo Café Korb, kde se setkávají vídeňští malíři. Pro muzikanty je zajímavé Café Dommayer v Hietzingu, kde stále hraje Straussova hudba. Zajímavé je i Café Blaustern, moderní kavárna, kde se scházejí architekti, módní návrháři a občas i modelky. Méně známá je třeba nejmenší vídeňská kavárna Kleines Café na Franciskanerplatz, která byla navržena vídeňským architektem Hermannem Czechem.

Každému Vídeňanovi vyhovuje jiná kavárna. Každý „má“ tu svou. Která bude ta „vaše“?

Jana Rašková

Ubytování ve Vídni

Kontakty

Tel.: (+420) 603 71 31 85
Email: info@ckneon.cz

Nahoru