Vídeňské betonové věže


Vídeň je krásné, výstavné město. Na konci 2. světové války však v důsledku bojů a bombardování leželo v troskách. Dnes ve Vídni prakticky nenalezne návštěvník žádné stopy po válce. Přesto však k nelibosti obyvatelů Vídně jsou zde „památky“ na dobu války a nacismu. Jsou to téměř neodstranitelná betonová monstra – protiletadlové pevnosti – Flaktürme. Některé z nich jsou k různým účelů používána i dnes.

Rozmístění protiletadlových věžíV centru Vídně se nachází celkem 6 železobetonových věží, které byly vybudovány v létech 1942-44 jako protiletadlové baterie a protiletadlové kryty. Protiletadlové věže byly budovány ve dvojicích, kdy jedna věž sloužila jako naváděcí a komunikační středisko (s radarem) a druhá jako palebné postavení.  Rozměry těchto věží jsou impozantní: výška 45- 47 m (převyšující městské budovy), váhy  50 000-130000 tun, půdorys 31 m × 15 m. Tloušťka železobetonových zdí je 2,5 až 3,5 m. Na stavbě protiletadlových věží pracovali především „totálně nasazení“ dělníci z okupovaných zemí (Zwangarbeiter). Dosah protiletadlových věží byl až 20 km. Věže tvořily důležitou část protiletadlové obrany Vídně a okolí. Z válečných statistik vyplývá, že k došlo jen v několika případech k sestřelení spojeneckých letadel, avšak palbou z věží byly poškozeny stovky letadel.

Protiletadlové kanony ráže 128 mm na věži (dobový snímek) Dobový snímek radaru na protoletadlové věžiPrůřez protiletadlovou věžíNa střeše protiletadlových věží byly umístěny protiletadlové kanony velkých ráží 105-128 mm, na okrajových balkonech pak ochranné kanony ráže 20-88 mm.
Ve věžích byly zásoby munice a další technické prostory včetně nemocnice. Věže sloužily také jako velkorozměrové protiletadlové kryty pro civilní obyvatelstvo, které mohly pojmout až 30 000 lidí. Nacisté plánovali, že po skončení války budou tyto věže přeměněny v monumentální válečné pomníky pokryté černým mramorem. Architektem betonových monster byl Friedrich Tamms (hlavní stavitel hitlerovských dálnic).

Věž v AugardenHitlerovské protiletadlové věže jsou ve Vídni umístěny do trojúhelníku (po dvojicích) se středem katedrály Stephansdomu. První dvojice věží je ve starobylé zahradě Augarten. Obě tyto věže jsou dnes uzavřené a prázdné. Těsně po 2. světové válce došlo ve věži k požáru (zřejmě po dětské hře ve věži) a následující explozi uskladněného protiletadlové munice. Explozí byla vyražena okna v okruhu několika kilometrů, věž praskla, nicméně železobetonová konstrukce explozi vydržela.

Věž v ArenbergparkDalší dvojice věží je v zahradě Arenbergpark nedaleko stanice metra U3 Rochusgasse. Věž dnes slouží jako muzejní depozitář. Třetí dvojice věží stojí v blízkosti známé třídy Mariahilferstrasse, kdy jedna věž je v Esterhazypark a druhá uvnitř kasáren bundesheeru Stiftskaserne. Věž v Esterhazypark je přebudována na mořské muzeum a věž v Stiftskaserne slouží jako počítačové centrum bundesheeru. Poslední nedokončené věže jsou ve Floridsdorfu.

Během 2.světové války byla Vídeň dlouho mimo dosah spojeneckých bombardérů, teprve po invazi do Itálie se Vídeň stala cílem bombardování. Oblast Vídně byla totiž centrem rozsáhlé zbrojní výroby (např. masové produkce stíhaček Messerschmidt). Ve Vídni a okolí se nalézaly rafinerie nafty, kterou nacisté dopravovaly loďmi z rumunských naftových polí.

Protiletadlové věže ve Vídni

Po válce byly zkoušeny možnosti likvidace těchto věží, avšak bez úspěchu. Klasické demoliční práce jsou extrémně drahé a použití výbušnin uprostřed města je vyloučené. Město Vídeň i rakouský stát se snažili po celá léta zbavit Vídeň těchto pozůstatků nacismu, ale marně. Takže ještě dnes betonové věže ční nad Vídni ...

Kontakty

Tel.: (+420) 603 71 31 85
Email: info@ckneon.cz

Nahoru