Vídeňská opera (Die Wiener Staatsoper)


Je jednou z nejznámějších evropských oper. Budova opery sídlí na Ringstrase a její výstavba byla realizována mezi lety 1861-1869 podle plánů architektů Augusta Sicarda von Sicardsburg a Eduarda van der Nüll. Je postavena v novorenesančním stylu. Výstavba se ve své době nesetkala s pochopením veřejnosti, budova vzbuzovala řadu odmítavých reakcí.

Jako řada jiných budov v centru Vídně, byla i Opera v březnu 1945 těžce poškozena požárem následujícím po bombardování města Spojenci. Shořela velká část budovy včetně dekorací a rekvizit pro více než 120 oper a cca 150.000 kostýmů.

Po válce se vedly dlouhé debaty, zda budovu obnovit v původní podobě a na původním místě nebo ji úplně zbourat a postavit novou nebo ji dokonce přesunout na jiné místo. Nakonec bylo rozhodnuto obnovit původní budovu v plném rozsahu. Znovuotevření se dočkala roku 1955. Vídeňská opera si po celou svou existenci udržuje nezaměnitelný charakter. O kvalitách jejího orchestru vypovídá to, že jsou z něho náročným procesem vybíráni členové Vídeňské filharmonie. Jedná se o jednu z nejplodnějších oper vůbec. Ročně zde proběhne cca 200 představení zhruba 50 různých oper. Není neobvyklé, že na každý den v týdnu připadne představení jiné opery. Hraje se téměř každý den, deset měsíců v roce. Opera zaměstnává více než tisícovku lidí. Působili v ní skladatel Gustav Mahler a  dirigent Herbert von Karajan. Stálicemi v programu jsou samozřejmě Mozartovy opery. Známou událostí spojenou s Vídeňskou operou je každoroční Ples v opeře pořádaný vždy poslední masopustní čtvrtek. Návštěvníci Vídně by si rozhodně neměli nechat ujít zážitek z návštěvy alespoň jednoho představení tohoto výjimečného operního tělesa.

Kontakty

Tel.:(+420) 603 71 31 85
Email: info@ckneon.cz