Tauplitzalm - historie jedné z nejstarších lyžařských oblastí v Rakousku


Tauplitzalm je lyžařská oblast ve Štýrsku (nad městem Bad Mitterndorf), která je pověstná velkým množstvím sněhu od listopadu do dubna. Jen málokterou zimu je zde sněhu méně než 2 metry. V oblasti Tauplitzalmu jsou nejen krásné sjezdové terény, dlouhé sjezdy do údolí (do obce Tauplitz a do města Bad Mitterndorf), ale i krásné upravované běžecké stopy. Tauplitzalm je jedna z nejstarších lyžařských oblastí v Rakousku a lyžuje se zde více než 100 let.

 

Lawinenstein Vrcholek Lawinenstein nebo také Lopernstein (dříve nazýván Lowean) je s 1965 m nejvyšším lyžařským vrcholkem na Tauplitzalmu. Z vrcholu Lawinensteinu je jako z balkonu výhled na Dachstein, Grimming, údolí Hinterberger Tal a na oblast jezera Grundlsee. Na srázu Lawinensteinu jsou hluboké otvory, z nichž jeden se jmenuje Wetterloch (doslova díra na počasí). Tato díra jde prakticky kolmo k zemi. Říká se, že když se do této „díry na počasí“ hodí kámen, pak ve stejný den přijde prudká bouřka.

Tauplitzalm, závody mládeže v roce 1914Před více než 100 lety v prosinci 1905 podařilo se lesníku Hiob Englovi a učiteli Ferdinandu Sulzbacherovi z Bad Mitterndorf sjet na lyžích poprvé z pověstného Lawinensteinu na Tauplitzalm. Nadšení lyžařští průkopníci byli však k jejich velkému překvapení v údolí považování za blázny. Avšak jeden podnikavý hospodský se zajímal o zprávy těchto průkopníků a dal o tom zprávu do Grazu, Lince a Vídně. Již v zimě 1906/07 přijeli první lyžařští nadšenci na Tauplitzalm. Pak to šlo krok za krokem: horské boudy byly upravovány pro zimní podmínky, byly vypisovány kurzy lyžování apod.

Stříbrná sněhová růžeOd roku 1911 bylo zde pořádáno rakouské lyžařské mistrovství a v roce 1927 byl pořádán poprvé závod  „O stříbrnou sněhovou růži“ ve sjezdu z vrcholu Lawinensteinu. Závody mládeže v běhu na lyžích v roce 1914 na Tauplitzalmu.

 

 

První lyžařský vlek v Rakousku V létech 1931/32 byl na Tauplitzalmu známý horolezec a cestovatel po Tibetu Heinrich Barter, který zde působil jako správce horské chaty, horský vůdce a učitel lyžování. V roce 1935 vybudoval lyžařský učitel Viktor Hierzegger první lyžařský vlek v Rakousku podle vlastní konstrukce - lano vytahuje lyžaře, kteří se drží tyče. Tyč se pak musela stáhnout dolů.

V roce 1954 byl vybudována v té době nejdelší sedačková lanovka na světě v délce 4 km. Pak sledovaly další investice: kotvové a sedačkové vleky, modernizace sedačkových lanovek. V roce 2010 byl lyžařský areál na Tauplitzalmu rozšířen a modernizován vybudováním kabinové lanovky „Gondelbahn Mittestein“. Dnes se lyžařský areál na Tauplitzalmu nazývá „Die neue Tauplitz".

Inzerát Hirzeggerovy lyžařské školy Freeridové lyže s brzdou Sjezdové lyže s první variantou pojistného vázání (špička Marker) Kožené lyžařské boty na sjezdové lyžováníZávod u příležitosti 105. výročí lyžování na Tauplitzlamu Sportovci nekouří

Dobové lyžařské reklamy Dobové lyžařské reklamy Dobové lyžařské reklamy Dobové lyžařské reklamy

František Škvára


Kontakty

Tel.: (+420) 603 71 31 85
Email: info@ckneon.cz

Nahoru