S miminkem do Rakouska na dovolenou


Vždycky jsme rádi cestovali a tak jsme v tom chtěli pokračovat i po narození naší dcerky.  Po pravdě – nějak jsme si nedovedli představit, jak spojíme péči o naše tehdy desetiměsíční miminko (… které málo spí, v noci jí dvakrát a je velmi živé) s naší touhou podívat se někam dál než na Karlštejn.  Přemýšleli jsme o moři, létání letadlem, Máchově jezeře a nakonec jsme si řekli, že zkusíme něco, co je blízko, je tam vše, co potřebujeme a ani zdaleka tam neznáme všechno. A tak jsme se rozhodli pro našeho jižního souseda Rakousko (samozřejmě s přihlédnutím k vynikající lékařské péči včetně chirurgie, kterou jsme toho času často navštěvovali).

 Z nabídek, které nám přišly, jsme si vybrali za centrum našeho pobytu Bad Mitterndorf ve Štýrsku. Pronajali jsme si na 10 dní větší apartmán v tzv. Bauernhofu (malá rodinná farma), který nám poskytl veškeré pohodlí včetně myčky nádobí a dostatek pokojů, abychom se mohli všichni v klidu vyspat.  Bad Mitterndorf se nachází v kraji Auseerland, kde je spousta možností výletů, procházek, koupání a kultury.  Z městečka je úžasný pohled na majestátní horu Grimming. Po zvážení finančních výhod jsme zakoupili místní slevovou kartu Sommer Clou Card. Karta umožňuje zdarma opakovaný vstup do různých zařízení (lanovky, lázně, mýtné, …). 6 denní karta vyjde na 43,5 eur. Již po 3 návštěvách se vyplatí. Přímo v Bad Mitterndorfu jsou úplně nové lázně GrimmingTherme. Všechna místa k sezení či ležení jsou orientována vůči majestátnímu Grimmingu, dominantě celého údolí. V lázních je skvělé protiskluzové brouzdaliště.

Bad Mitterndorf Bauernhof Bauerhof

První den jsme se rozhodli pro nenáročný výlet na Grundlsee-Toplitzsee- Kammersee - 3 krásná jezera, která jdou podle velikosti za sebou. Zatímco Grundlsee je obklopeno výstavnými letovisky, Toplitzsee je menší tajuplné jezero ukryté v lese mezi majestátními skalními stěnami.  Jde se však k němu od Grundlsee pohodlnou cestou, ani pro kočárek to nebyl problém. Toplitzee je nesmírně malebné. Pokud to stihnete (tedy ne jako my), můžete využít zdejší atrakci a na prámu se dostat až k  nejmenšímu jezeru Kammersee, kde ze skály vyvěrá řeka Traun. Namísto plavby jsme si alespoň prohlédli výstavku k hledání archivu SS na Toplitzsee.

Grundlsee Toplitzsee - výstava Cesta k Toplitzsee

Vzhledem ke krásnému počasí v následujících dnech jsme se rozhodli k návštěvě náhorní planiny s jezery - Tauplitzalmu. Na Tauplitzalm jsme vyjeli čtyřsedačkovou lanovkou. Složený kočárek nám obsluha dala na další sedačku za námi. Náhorní planina je protkána cestami, které jsou dobře upraveny a celý den jsme tak mohli chodit i s kočárkem. Další možností výjezdu na Tauplitzalm je Tauplitzalm-Alpenstrasse (horská silnice). Hned další den jsme jeli touto klikatou horskou silnící a podívali se na Tauplitzalm z jiné strany.

Lanovkou na Tauplitzalm Tauplitzalm Tauplitzalm
Gross See Dachstein S kočárkem

Jak už to v horách bývá, počasí se změnilo, ochladilo se a začalo pršet.  Zamířili jsme tedy na prohlídku solných dolů v Altausee. Do dolů nemají malé děti povolený vstup, tak jsme se postupně vystřídali a opravdu to stálo za to. Během 2. světové války byla v dolech ukryta slavná umělecká díla. Viděli jsme, jakým způsobem se těžila sůl, sklouzli se na dřevěné hornické skluzavce a shlédli multimediální show. Celkem dost nás překvapil perfektně vybavený přebalovací koutek. Po čase jsme zjistili, že zázemí pro malé děti je všude. Odpoledne jsme se zastavili v geografickém středu Rakouska Bad Aussee. V místním Sole-Mineral-Hallenbad jsme se vykoupali v bazénu se slanou vodou.

Vstup do solných dolů Solné doly Hornická skluzavka

Nedaleko Bad Aussee je další alpská silnice – Loser-Panoramastrasse. Hora Loser se zásadně liší od ostatních hor svým tvarem. Cestou jsme zažili shánění krav do údolí.

Loser Shánění krav Loser Panorama Strasse

Poněkud stranou od Bad Mitterndorfu se nachází klášter Admont, s největší klášterní knihovnou na světě. Prohlídka kláštera byla velmi zajímavá, až na moment, kdy naše lezoucí mimi spustilo alarm, pak jsme museli prohlídku v rychlosti opustit …:-). Admont je vstupní branou do soutěsky řeky Enže (Enns, národní park Gesäuse). Soutěsku jsme projeli autem a dostali se na tajuplné místo Jonsbach, kde se nachází hřbitov horolezců. Okolní hory mají divoký, rozeklaný ráz. Ne nadarmo se těmto končinám přezdívá „Škola rakouských horolezců“.

Klášter Admont Soutězka řeky Enže Jonsbach

HallstattNa závěr jsme se byli podívat v Hallstattu a Bad Ischlu. Ani jsme nestihli využít všechny možnosti, které nám Sommer Clou Card poskytovala. Takže letos v létě tam pojedeme zase …

 

 

 

Jana Rašková

Kontakty

Tel.: (+420) 603 71 31 85
Email: info@ckneon.cz

Nahoru