S batoletem do Rakouska na dovolenou


Rok uběhl jako voda a naše dcera se dostala do staršího batolecího věku (21 měsíců). Pro velký úspěch naší loňské dovolené v Rakousku jsme stejně jako před rokem opět zamířili do malebného starobylého městečka Bad Mitterndorf ve Štýrsku. Počasí bylo výrazně lepší než vloni a tak jsme mohli využít místní slevovou kartu Ausseerland Sommer Clou Card na maximum. Spočítali jsme si, že 6-denní karta se nám vyplatí již po 3 dnech. Navíc jsme zjistili, že karta umožňuje zdarma navštívit další nové turistické cíle.

Opět jsme bydleli v apartmánu na malé rodinné farmě v Bad Mitterndorfu, kde si naše dcera užila krmení telátek, koz a ovcí. Velmi se nám líbilo i v mini ZOO, které umožňuje přímý kontakt dětí se zvířaty. Naše maličká si zejména užila krmení králíků.

Koupaliště v Bad MitterndorfuProtože první tři dny bylo krásné slunné počasí, tak jsme je strávili na koupališti Alpenbad v Bad Mitterndorfu. Koupaliště se nachází nedaleko centra, je zde velký bazén na plavání, bazén s vodními atrakcemi a brouzdaliště s protiskluzovou plochou a nakloněnou rovinou (mini skluzavka pro děti). Mezi oběma bazény můžete proplavat vodním tunelem a příjemná je i malá restaurace na ostrůvku uprostřed koupaliště. Velkou atrakcí pro všechny je tobogán, kam za doprovodu rodičů mohou i opravdu malé děti, takže jsme si to s naší dcerkou skutečně užili. Celé koupaliště je čisté a upravené jako ostatně celé Rakousko. Tráva je posekaná a spolu s lavičkami přímo láká na odpolední lenošení, což se mi ovšem s naší malou moc nepovedlo. :-) Opravdu nádherné je panorama okolních hor včetně Grimmingu.

TauplitzalmTauplitzalm - GroßseeNad Bad Mitterndorfem vytváří Alpy nádhernou náhorní planinu Tauplitzalm s několika jezery. Na Tauplitzalm je možné se dostat lanovkou z obce Tauplitz (5 km od Bad Mitterndorfu) nebo autem po horské silnici Tauplitzalm-Alpenstrasse. Po vlastní náhorní plošině je možné chodit pěšky, jezdit na kole nebo využít místního vláčku (Panoramazug), který vyjíždí z několika míst. Vláček jsme mnohokrát využili k přesunům po náhorní plošině, zejména když naše dcerka už nemohla. Vláčkem jsme se rychleji dostali k jezerům a mohli tak udělat delší procházky. Naše dcerka se narozdíl ode mne ukázala jako zdatná turistka a když už náhodou nemohla, tak jsme jí nosili v nosítku. Podívali jsme se k jezeru Großsee i vzdálenějšímu Steirersee. Vzhledem ke krásnému počasí byly dobře vidět okolní hory - masiv Dachsteinu, Totes Gebirge (Mrtvé pohoří), Grimming nebo Sturzhahn. Hora Sturzhahn je známá nejen díky svému tvaru zubu, ale i rakouskému horolezci Heinrichu Harrerovi (film 7 let v Tibetu), který ji zdolal. Naší dcerku však nejvíc zajímaly krávy, zmrzlina a dětské koutky, které jsou téměř u každé restaurace.

Plavba po Altaussee Loser okolíZajímavostí pro letošní rok byla do Sommer Clou Card nově přidána další možnost volného vstupu zdarma na plavbu solárně poháněnou lodí na jezeře Altaussee (Schifffahrt Altaussee). Tato loď je svého druhu první v Rakousku. Je velmi tichá a doveze vás až na druhou stranu jezera.  Během plavby je krásný pohled na horu Loser a městečko Altaussee. Ani letos jsme nevynechali vyjížďku autem po horské silnici Loser-Panoramastrasse s nádhernými výhledy, po které se dostanete na Loser (Loserhütte). Na Loseru je mnoho tras kratších vycházek. Je zde nově vybudovaná stezka po geologických zajímavostech (Geo Erlebnisweg). Skvělou relaxací po Loseru byly termální lázně v nedalekém Bad Aussee (Vital Bad Aussee). V těchto lázních je velký dětský koutek s různými hrami na zapůjčení a prostorem s míčky. Do vody si můžete volně vzít různé pomůcky (žížaly, plováky, …).

Bad Mitterndorf hřištěMinigolfPřestože jsme v Bad Mitterndorfu byli i loni, zjistili jsme s překvapením díky Sommer Clou Card, že se zde nachází minigolf, který jsme se s chutí zahráli. Vedle minigolfu je skvělé hřiště s kladkou, na které se mohli vozit i dospělí. :-) Alespoň jsme vyběhali nálož kalorií v podobě místních palačinek (Kaiser Schmoren) zakoupených na trhu v Bad Mitterndorfu.

ÖdenseePohled do údolí z Maria KumitzOkolí Bad Mitterndorfu nabízí i další možnosti výletů. Velmi zajímavé je jezero Ödensee, které lze pohodlně obejít. Za teplejšího počasí se v něm dá koupat. Je zde zázemí včetně restaurace a dětského hřiště. Vstup volný. Jezero Ödensee je obklopeno mokřady s endemickou faunou a flórou. Nedaleko jezera je další menší ZOO (Streichlzoo und Jausenstation Stieger in Pichl/Kainisch), kde bylo opět možné nakrmit různá zvířata. Pro milovníky rybaření je k dispozici chovné jezírko. Dominantou údolí je kopec s kostelem a kalvárií Maria Kumitz (za obcí Pichl). Z tohoto kopce je skvělý výhled do celého údolí a na Grimming. Zajímavostí také je, že téměř polovina kopce je porostlá keři rulíku zlomocného (krasný a jedovatý). 

GosauseePoslední den jsme se jeli podívat mimo naše údolí, do Gosau, na masiv Dachsteinu z jiné strany. Jezero Gosausee lze obejít dokola a je opravdu velmi studené. Do Gosau se dostanete přes Bad Aussee, Obertraun a Hallstatt.

Z vlastních zkušeností maminky 21-měsíčního batolete mohu doporučit tuto lokalitu jako krásnou dovolenou pro všechny rodiny s dětmi.

Jana Rašková

Termální lázně Grimmingtherme v Bad Mitterndorfu

Kontakty

Tel.: (+420) 603 71 31 85
Email: info@ckneon.cz

Nahoru