Pamatujete, jak se lyžovalo v 90. letech?


Píše se rok 1987. Je mi 9 let a je krásný slunečný letní den. Díváme se s mým tátou ze šumavské Kletě na tehdy opravdu vzdálené vrcholky Alp. Táta ukazuje rukou a popisuje nám dětem okolní vrcholky Šumavské náhorní planiny. Pak ukáže někam za sluncem a říká: „A támhle je Rakousko a Alpy.“ A je na něm vidět, že jeho životní láska – hory – ho žene za cílem navštívit nejrozsáhlejší Evropské pohoří. V socialistickém Československu jsou však Alpy jen vzdáleným snem.

Nikdo z nás v tu chvíli netuší, že do těch vzdálených alpských hor, masivu Mrtvého pohoří (Totes Gebirge) a jeho nejznámějšího lyžařského střediska Hinterstoder budeme jezdit častěji než do hor tady u nás.

Už v roce 1991 jsme vyrazili na první zájezd do Hinterstoderu. Zájezd by dost dobrodružný jako většina podobných akcí té doby. Průvodce a oba řidiči nevytápěného autobusu značka Karosa provozovali paragliding a nebylo jisté, zda-li se vrátí k plánovanému odjezdu autobusu.

Z naší strany byly první lyžařské návštěvy Alp také velkým hrdinstvím. Obklopeni Rakušany s nejmodernějším vybavením a množstvím schillingů (dřívější rakouská měna) jsme pod velkým smrkem uprostřed areálu žvýkali zmrzlý řízek či uzené maso a pili čaj z otlučených termosek. Lyžařské oblečení a výbava byla odpovídající socialistické módě tehdejšího Československa. Šponovky, promokavé bundy, flanelové košile, rukavice a čepice v šílených barvách šedi. Šťastnější z nás již tehdy měli módní kombinézu v zářivých barvách. A co teprve lyžařské vybavení? Bambusové hůlky po dědečkovi z dob T.G. Masaraka, lyže s řemínky namísto brzdiček, vázání značky Gerč, nezapnutelné přeskáče, kožené lyžařské boty a jen sem tam měl nějaký šťastlivec s bony Fišerky s Marker vázáním… :-)

Tato fotogalerie je věnována lyžařských začátkům z 90. let 20. stol. v Hinterstoderu. Vždy si na ně vzpomenu, když oblékám své funkční lyžařské prádlo, nepromokavé oblečení a vyhřívané přeskáče a k obědu si dám v místní hospodě pořádný Schnitzel za eura. Věřím, že i vás galerie pobaví jako mě.

Jana Rašková

Kontakty

Tel.:(+420) 603 71 31 85
Email: info@ckneon.cz

Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie