Ve Vídni

Haus des Meeres

Haus des Meeres

I po sedmnácti letech pravidelných návštěv mne Vídeň vždy překvapí. Tentokrát mne překvapila v podobě akvárií a terárií v jedné z bývalých protiletadlových věží nedaleko Mariahilferstrasse – Haus des Meeres.

celý článek

Dunajská věž – vzhůru k vídeňským výškám!

Dunajská věž – vzhůru k vídeňským výškám!

Jaké vídeňské výšky? Ve Vídni přeci žádná vyvýšená místa nejsou! Ano, žádná přírodou vytvořená místa zde opravdu nenajdete, tedy až na okolní kopce. Vídeňané toužící po ptačí perspektivě naštěstí postavili několik staveb, odkud můžete na Vídeň shlédnout z výšky.

celý článek

Zoologická zahrada ve Vídni - Tiergarten Schönbrunn

Zoologická zahrada ve Vídni - Tiergarten Schönbrunn

Jedete na výlet do Vídně s dětmi? Tak to nesmíte minout místní zoologickou zahradu! Zahrada se nachází v blízkosti zámku Schönbrunn a její historie sahá až do dob Marie-Terezie. Tím se řadí mezi nejstarší zahrady na světě.

Zahrada je velmi rozlehlá a má 3 vstupy. Do zahrady doporučujeme vstup vchodem Tirolergarten.

celý článek

Historie vídeňské kávy

Historie vídeňské kávy

Jedním z kulinárních potěšení spjatých s Vídní je káva. Návštěva města na Dunaji se neobejde bez posezení v tradiční kavárně s šálkem dobře připraveného vonného nápoje a s kouskem Sacher dortu nebo štrůdlu. Co si však má návštěvník představit pod pojmem „vídeňská káva“? Je to snad onen obligátní „turek“ s kopečkem rostlinné šlehačky ve spreji, kterého host bohužel ještě i dnes obdrží v některých českých restauracích? Pojďme spolu poodkrýt tajemství pravé vídeňské kávy...

celý článek

Vídeňské betonové věže

Vídeňské betonové věže

Vídeň je krásné, výstavné město. Na konci 2. světové války však v důsledku bojů a bombardování leželo v troskách. Dnes ve Vídni prakticky nenalezne návštěvník žádné stopy po válce. Přesto však k nelibosti obyvatelů Vídně jsou zde „památky“ na dobu války a nacismu. Jsou to téměř neodstranitelná betonová monstra – protiletadlové pevnosti – Flaktürme. Některé z nich jsou k různým účelů používána i dnes.

celý článek

Vídeňské kavárny

Vídeňské kavárny

Vídeňská kavárna je legendární, světoznámá, velmi oblíbená, mnohokrát popisována. Je to názor na svět, setkání pro všechny. V příjemné, nesrovnatelné atmosféře zde lze vychutnávat běh života. Host kavárny v podunajské metropoli Vídeň může sedět u jedné kávy třeba celý den. Nikdo z personálu ho nebude nervózně obcházet, a co chvíli se ho ptát, dá-li si ještě něco jiného. Ve správné vídeňské kavárně se host ozve sám.  U šálku kávy se nejčastěji čtou noviny, v některých vídeňských kavárnách se k ní hraje kulečník, bridge, taroky i šachy. Také se při kávě diskutuje, medituje a řeší … Káva je pro obyvatele Vídně víc než jen životabudič a kavárna víc než jen typ pohostinství. Snad proto je v hlavním městě Rakouska 1500 kaváren.

celý článek

Vídeň - Grinzing

Vídeň - Grinzing

Máte rádi dobré víno a jídlo v originálním prostředí vinných sklípků a zahrad s vinným loubím?
Pak by vám určitě neměla ve Vídni uniknout vinná čtvrť Grinzing. Dostanete se tam tramvají č. 38, nebo metrem U4 na konečnou stanici Heiligenstadt a odtud busem 38A. Městská doprava je určitě vhodnější vzhledem k plánované konzumaci místního vína (např. Grüner Veltliner, Weißburgunder, Müller-Thurgau, Chardonnay, Neuburger, Rheinriesling, Zweigeltrebe).

celý článek

Ringstrasse

Ringstrasse

Je třída obkružující vídeňské vnitřní město, na níž nebo v jejíž těsné blízkosti se nachází řada turisticky zajímavých objektů. Ulice vznikala od poloviny 19. století, kdy nahradila původní městské hradby. Tyto hradby se datovaly do 13. století a byly postaveny za peníze z výkupného vyplaceného Angličany za propuštění krále Richarda Lví Srdce ze zajetí rakouského vévody Leopolda Babenberského.

celý článek

Motýlí dům (Das Schmetterlinghaus)

Motýlí dům (Das Schmetterlinghaus)

Je secesní skleník v centru Vídně v těsné blízkosti Hofgurgu a Albertiny, v němž je zřízena speciální zoo věnovaná motýlům. Schmetterlinghaus je součástí mnohem rozsáhlejší Palmovky (Das Palmenhaus), skleníku postaveného v roce 1901 o délce 128 m a rozloze 2.050 m².

 

celý článek

Albertina

Albertina

Je známé muzeum grafického umění. Sbírky zahrnují asi 65.000 kreseb a okolo 1 miliónu starých tisků, dále množství dalších grafických listů, fotografií  a architektonických nákresů. Muzeum nedávno získalo jako trvalou zápůjčku dvě významné kolekce – soubor děl impresionistů a rané umění 20. století.

celý článek